Raw konfekt: Juleoverraskelse

Juleoverraskelse 3

På kurset jeg hadde på Vegetarisk Julemesse laget vi en helt ny konfekt jeg har valgt å kalle Juleoverraskelse. Hvorfor kan dere se på bildene, det er nemlig en liten spicy julekule i midten. Suprise! Hihi ;-) Og den er kjempegod! Som pepperkake. Konfekten var populær blandt deltagerne + da jeg gikk en runde rundt og delte ut restene til i standsalen etterpå forsynte enkelte seg både 3 og 4 ganger. Kjekt!

JULEOVERRASKELSE
Julekula i midten

3 dl valnøtter, bløtlagt og tørket
5-6 små dadler
1-2 ts råkakao
1 ts nellik
1 ts malt ingefær
2 ts kanel
God klype salt

Kjør i foodprosessor til fin deig. Kna med hendene.
Form små kuler, ca 1-2 cm diameter.

Det hvite rundt julekula
3 dl cashewnøtter
1,5 dl kokosrasp
4 ss agavenektar
2 ss kokosolje, myk
En god klype salt

Kjør alt i foodprosessor til fin deig.
Kna den godt med hendene.
Ta den mengden du ville tatt for å lage en 2-jafs-kule, trykk den flat og rundt i håndflata, 0,5 – 1 cm tykk.
Pakk en liten julekule inn i det hvite, og rull sammen med hendene så julekula blir gjemt inni det hvite.

Nå er konfekten klar til å dyppes eller pyntes med rå sjokolade (eller den sjokoladen du har tilgjengelig).

Dyppesjokoladen vi brukte på kurset
100 g kakaomasse
50 g kakaosmør
2-3 ss agave (smak deg fram til ønsket sødme)
Klype salt
0,5 ts vaniljepulver

Eller dere kan bruke min sin, denne her.

Smelt kakaomasse og kakaosmør forsiktig i vannbad, rør inn øvrige ingredienser.
Dypp nå kulene i sjokoladen, og plasser dem på bakepapir.
Sett dem kaldt en stund i kjøleskap eller fryser, og de er klar for å spises!

Variasjon: Ta pepperkakekula utenpå og det lyse utenpå.

Juleoverraskelse 1

Juleoverraskelse 4

Juleoverraskelse 2

Fin konfekt som der fancy ut, men som egentlig er ganske enkel å få til. Sånt liker vi, gjør vi ikke? :-)

13 thoughts on “Raw konfekt: Juleoverraskelse

  1. Hurra! Der kom den! :-) Vittig at jeg har samme fat som deg, tror det var en bryllupsgave til mor og far en gang i tiden. :-) Ha en fin lillejuleaften, fine Silje :-)

    • Åå sier du det?:-) Jeg fant mitt på loppis eller fretex. Skikkelig solid og tykt glass. Usikker på om den er vintage eller ikke, men fin er den uansett.

  2. Åååeeh, de så gode ut! Spørs om jeg får tid til å prøve ut noe lignende. Det er noe apperende med fargevariasjoner :)

  3. Hørtes godt ut! Men du, hvor kjøper du dadler som ikke har »sukkerlake» på utsiden sånn som de man kjøper på matbutikken. De er så kvalmende søte! Ønsker deg en good juletid!

    mvh
    Lisa

  4. yummy! Ser kjempegodt ut :) Særlig de med fyll, angrer på at jeg ikke tok meg tid til å lage det :P Men har iallefall sjokolade :)

  5. Wow… Disse er helt utrolige, selv etter jul passer disse som kveldskos:-) Helt hekta!!!

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *