Denne sjokoladen ble kjempegod! Den er også «Teg-approved», hehe. Han syns den var veldig god, og sier at den ikke er så sterk/kraftig som rå sjokolade har lett for å bli. Veldig bra!
I noen av formene hadde jeg i litt hampfrø, i noen putta jeg nedi tørkede tranebær, og resten fikk et lite dryss kanel på seg.
HER finner du en oversikt over hvor du får kjøpt ingrediensene.
Streken i oppskriftsbildet er bare et skille for hva som er basisen, og de to nederste ingrediensene er valgfrie. Men anbefaler på det sterkeste å ha i litt lecitin, sjokoladen blir veldig rund i smaken av det :-)
Senere i dag kommer det eget innlegg med tips og triks og gode ingredienser du trenger for å lage god raw sjokolade, HER!
Nam! Den så kjempegod ut. Greit å kunne veksle litt mellom skikkelig mørk raw sjokolade og en litt mildere variant :)
Jepp, enig :-) Digg å kunne variere! Det er det som er så kjekt med å lage den selv, man bestemmer selv!
Jippi! :D Gleder meg! Og den sjokoladen så virkelig himmelsk ut. Kjenner jeg MÅ få prøvd meg på skikkelig raw-sjokolade-laging en eller annen gang snart.
Ja det må du! Skal jeg ta med en smaksprøve til deg når jeg kommer til Oslo?
Tid skal du til Oslo!? :P
Det så og hørtes kjempegodt ut ;-) kanskje jeg skal lage sjokolade idag, hm….hehe
Nam, ser godt ut. Jeg har fått litt dilla på å lage raw sjokolade nå. Men har ikke så mange supermat ingredienser da. :-)
Så morro! Ingredienser får man kjøpt litt etter litt :-)
Den oppskriftå fekk eg lyst å prøva men eg har ikkje carbo å yacon pulver, kan eg bruga mesquite å lucuma pulver istedenfor?
Ja klart det! Smaken vil ikke bli den samme som den her da, men den blir nok god :-)
Skal hive meg sjokoladelaging her selv snart. Ha en fin søndag! :)
Så spennende! Men tror jeg er for lat til å sette i gang med å lage slikt. Du er så flink, du :)
Åh! Disse sjokoladene dine ser alltid så fristende ut. Jeg nærmer meg mer og mer å kjøpe inn og prøve selv. :-)
Do it! :-D
mmmm ser nyyyydelig ut :-D
Oooom nom nom! Jeg vil smake en dag!
Du, den listegeneratoren finner du ved å gå inn på din side og se i margen øverst. Så legger du til ett og et produkt ved hjelp av produktnummer eller URL. Lykke til :-)
Ahaa! DER var det ja! :-) Takk!
må få skaffet meg en kjøkkenvekt snart så jeg også kan måle opp gram..
Veldig kjekt å ha! :-)
Så deilig det ser ut :)
sv: jaaa! da blir alle de dagene man har holdt seg i ro for å orke noe også verdt det :) orket ikke å dra på loppemarked i dag da som jeg hadde gledet meg til i to uker, bare fordi jeg ikke klarer å sovne for tiden. skikkelig frustrerende!
Kjenner til den. I slitenperioderr får jeg ikke til å hverken sove eller få hvilt meg jeg heller, ironisk nok! Er sykt rastløs og har en murrende uro i nervene konstant.
Namnamnam! Vil lage sjokkis, men er fri for kakaosmør:/ Jaja, jeg får bestille mer:-D Du foresten, vet du om det går ann å lage sukkerfrie drops, uten all den kunstige søtninga? Prøvde å google det, uten hell..
Hmm, drops. Det vet jeg faktisk ikke!
Mmm deilig at du har funnet en mildere oppskrift. :) Flink du er silje <3. Vild ele en nydleig sang med deg: http://www.youtube.com/watch?v=s_Zs7XS3XUo&feature=related
Åå den der er så fiiin! Tusentakk :-)
AH! Så klart må jeg gjøre det. Haha! Lett å glemme sånne småting oppi alt annet som kommer med en bloggflytt. :) Men nå er det endret i alle fall. ;) Takk for at du sa fra! Og ja, du må veldig gjerne ta med smaksprøve til Oslo. :D
Den skal definitivt testes.. kanskje neste helg? :) Syns jeg fikk mine milde nok, men det er alltid rom for forbedring!! :)
http://kjernesunn-nordkvinne.blogspot.com/2011/03/hjemmelaget-sunn-sjokolade.html
Takk for at du deler oppskrift! :)
Så veldig gode ut! Har bare prøvd meg på hjemmelaget sjokolade en gang, den ble god, men litt myk.
Saken er at jeg har alle ingrediensene nevnt her, med unntak av kokosoljen. Jeg har agavesirup istedenfor yaconpulver også, kanskje derfor det ble litt for bløtt sist?
Vet du om andre oljer kan brukes eller må det være kokosolje?
Du kan godt lage den uten kokosolje, det viktigste er kakaosmøret. Flytende søtning kan gjøre sjokoladen mykere enn om man bruker bare pulver. Også må den jo stivne skikkelig da :-)
Du bruker raw carob oppi sjokoladen.
Er det for å få den litt mildere i smak?
Kunne tenke meg å kjøpe det men har ikke brukt det før.
Nydelig sjokkis, send meg en bit a?
Hehe. Ja carob mildner smaken, og i kombinasjon med yaconpulver blir det knall!
Ehm.. åsså må jeg bare sjekke.. Lecitin, er det feks sånn?
http://www.iherb.com/Now-Foods-Lecithin-1200-mg-200-Softgels/658?at=0
?? Eller..?
Kjøp den her du til sjokolade :-) http://www.iherb.com/HealthForce-Nutritionals-Non-GMO-Lecithin-Powder-375-g/22468?at=0
Hvor får man kjøpt alle disse ingridiensene?? Og hvordan ligger de ann i forhold til næringsverdiene?
http://siljesreise.com/nettshopping-ingredienser/ :-) Næringsverdi vet jeg ikke.
Takk for svar – greit å ikke kjøpe helt feil produkt.. :D
Mase mase… bruker du Lecitin til andre ting.. evt hva da? (*nysjerrig*)
(Bare svar her – jeg følger med.. ;)..)
Hehe, ok. Jeg bruker ofte å blande det i et glass vann og lar det stå noen minutter før jeg drikker. Det er veldig bra fett for hjernen! Har også alt fra 1 ts til 1 ss i smoothie.
finnes det «lys»-rawsjokolade? jeg er en sucker for lys sjokolade :P og klarer ikke helt å venne meg på den mørke sjokoladen :P
Man blir vant til slutt, jeg lover! Jeg likte ikke mørk sjokkis før jeg heller. Men ja, man kan få lysere og mildere sjokkis ja :-) Mindre råkakao og mer av mildere og søtere ting.
SV: Hihi, gjett hvordan jeg har prata siste dagene da… ;)
ok, takk for svar! :)
Kan du linke til hvilken lecithin du bestiller fra iherb? På forhånd takk. Setter pris på all inspirasjonen jeg får fra bloggen din!! Helt fantastisk. :)
Bruker en fra Now Foods nå, men skal kjøpe den her neste gang, http://www.iherb.com/HealthForce-Nutritionals-Non-GMO-Lecithin-Powder-375-g/22468?at=0
Yum! <3
Nammi :) jeg bare lurer på hvordan man kan få sjokoladen til å ikke smelte så raskt i romtemp? Min begynet å smelte med engang jeg tok den ut av kjøleskapet nemlig! ;)
– og, hvor varmt vann har du i vannbadet når du smelter kakaosmøret? jeg bruker bare fylle en kasserolle med så varmt vann som mulig fra springen, og ha en skål med kakaosmøret oppi kasserollen. Men nå lurer jeg på om det kanskje blir over 40 grader…
Kjenn etter med fingeren nedi bollen så kjenner du raskt om det er for varmt. Fingervarmt er en grei regel :-) Jeg pleier å ta bare littegrann vann i bunnen av bollen og lar bollen bli varm av dampen. Koker opp vannet såvidt et par tre ganger underveis, og slipper ut damp av og til.
Sjokoladen vil ikke smelte like raskt hvis du bruker veldig lite/ingenting kokosolje, den har lavere smeltetemp. enn kakaosmør.
Det er slik jeg pleier å lage sjokoladen min så kan skrive under på at den er god. Bruker som oftest bare 1 ss yacon og 1 ss caorb + 1 ss kokosolje og det blir søtt nok :D
Hei og takk for inspirerende blogg. Når du sier 50 g kakaosmør, ca hvor mange ss utgjør det flytende? Det samme med 10 g kokosolje, vanskelig å måle opp uten vekt.
Jeg vet ikke desverre, har ikke målt og sjekket selv :-S Jeg bruker alltid kjøkkenvekt når jeg måler opp.
Lecithin kan også brukes til å lage hjemmelaget margarin :-) Har ikke prøvd det selv. Hadde vært spennende. Da vet man ihvertfall hva den inneholder. Margarinen fra butikkene er fulle av herdet vegetabilsk fett som palmeolje og andre uhugg-heter.
Ja margarin er visst ganske lugubert :-S Visste ikke at man kunne lage det av lecitin.
Lecitin er et bindemiddel det finnes mye av i bl.a eggeplomme. Derfor kan man lage majones av kun eggeplomme og olje.
Lecitin binder vann og fett som man har i margarin.
Her kan du se hvordan man lager margarin:
http://www.youtube.com/watch?v=PkEigaUrx9U&feature=player_embedded
MEN….jeg vet jo ikke om det går å lage det selv uten noe snusk man ikke vil ha oppi, da.
Uansett er lecithin bra for oss: Fra shopping4net:
Lecitin er nødvendig for cellemembranet, bindevevene, sirkulasjonen, huden, hormon-balansen, nervesystemet og hjernen. Det finnes store mengder lecitin i vitale organ som hjerne, hjerte, lever, nyrer og nervesystem. Lecitin trengs også for fett- og kolesterolomsetningen og er et av de beste midlene for å senke høye kolesterolverdier. Lecithin finnes i eggeplomme, soyabønner, fisk, blomkål og hvitkål. I Asia spiser folk ca. 30-50 ganger mer soya enn hva man gjør i Vesten. Folk i disse landene har lavere frekvens av bryst/livmorkreft, samt hjerte/kar-sykdom.
bare litt fagstoff :-)
Det er flott det :-) Har tatt lecitin en stund nå, syns det smaker godt jeg!
Ja, kanskje jeg også skal prøve det. Skulle visst hjelpe på hukommelse også. Det trenger jeg :-D
Hei! De sjokoladene så kjempegode ut! Ikke sikkert du vet det, men spør allikevel, er produktene å få kjøpt på helsekosten eller må jeg bestille? På forhånd takk!
http://siljesreise.com/produkter-jeg-bruker/ :-) Du får kjøpt det meste til sjokkis på helsekost, men ikke yacon.
Ehm, mente ingrediensene til sjokoladen.
Ping: Raw sjokolade, Blomster og Oppladning « Lets Go Raw
Ping: Naughty raw chocolate : Cold Killer | supersiljee
Hei,
Skal i gang med og lage min aller første raw-sjoko! Og da lurer jeg på hva raw carob er? Skal bestille Navitas Naturals, Cacao Powder nå, men finner ikke carob på iherb.
Så spennende da :-) Carob finner du ikke på iherb, men her -> http://carobpowder.gojiking.co.uk/ Der kan du lese mer om det også. Kort fortalt er det et alternativ til kakao som er laget av en annen plante. Blandet med kakao i sjokolade vil gjøre smaken mildere.